Wiadomości z tagiem IPN  RSS
Pękala Kordylasińska Pękala feat Asuna Arashi – Modular

Dodano: 17.10.2018 23:17 | 7 odsłon | 0 komentarzy


Na krawędzi snu, hipnozy i… Dwa lat temu duet Miłosz Pękala i Magda Kordylasińska-Pękala zachwycił mnie mozaiką brzmień wydobytych z marimby, wibrafonu i instrumentów perkusyjnych, jakie wypełniły płytę „Utwory na perkusję i urządzenia elektroakustyczne”. Całe szczęście, że te instrumenty pozostają […]

Tagi: IPN
Źródło: www.nowamuzyka.pl

Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli w Łambinowicach 30 nieśmiertelników nieznanej armii

Dodano: 17.10.2018 18:30 | 9 odsłon | 0 komentarzy


Historycy pracujący na terenie dawnego majątku Scharfenbergów w gminie Łambinowice natrafili na 30 przedmiotów przypominających nieśmiertelniki. Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej poszukują tam miejsca pochówku żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Henryka Flame ps. Bartek, zamordowanych we wrześniu 1946 roku w ramach operacji 'Lawina'.- Są to przedmioty owalne z napisami, których dziś jeszcze nie jesteśmy w stanie odczytać. Zostały poddane konserwacji - mówi profesor Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. - Są to przedmioty. które swoim kształtem, ale też miejscem znalezienia korespondują z tym, co przed laty zeznawał jedyny uczestnik mordu, ubek, który przesłuchiwany przez prokuratorów powiedział, że na wrzucone do dołów zwłoki partyzantów wrzucono następnie nieśmiertelniki nieznanej jeszcze armii. To właśnie dlatego ta informacja jest dla nas tak ważna. Zdaniem profesora znalezisko daje nadzieję na potwierdzenie tych słów. - Podprowadza nas to do pewnej wiedzy, ale nie przesądza to o tym, że znajdziemy szczątki bohaterów. Badania cały czas trwają - dodaje Szwagrzyk. Prace archeologiczne na terenie dawnego majątku Scharfenberg mają zakończyć się 26 października.

Źródło: radio.opole.pl

IPN: Nowe dokumenty pomogą ustalić szczegóły śmierci ks. Popiełuszki

Dodano: 17.10.2018 12:58 | 13 odsłon | 0 komentarzy


Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie ma nowe dokumenty dotyczące zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki i roli kierowniczej w tej sprawie generałów Władysława Ciastonia i Zenona Płatka. Materiały powstały w toku śledztwa i procesów zabójców księdza Popiełuszki w Sądzie Wojewódzkim i w Prokuraturze Wojewódzkiej w Toruniu oraz w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie. Wśród materiałów są setki zeznań […]

Źródło: wiadomosci.com

Nowe materiały w sprawie zabójstwa ks. Popiełuszki w Archiwum IPN

Dodano: 17.10.2018 11:07 | 7 odsłon | 0 komentarzy


Do Archiwum IPN trafiły nowe materiały w sprawie zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki. To setki stron zeznań oskarżonych i świadków, protokoły eksperymentów, okazań, wizji lokalnych, a także materiały rzeczowe. Duchowny został zamordowany przez SB w nocy z 19 na 20 października 1984 roku.

Źródło: fakty.interia.pl

"Działania Jakiego mizerne, a ustawę o IPN przepchnął w noc"

Dodano: 16.10.2018 11:57 | 5 odsłon | 0 komentarzy

- Warszawa jest miastem traktowanym jako trofeum. Jako podium, z którego można skoczyć jeszcze wyżej. Tego nikt nie ukrywa, zarówno w przypadku Patryka Jakiego, jak i Rafała Trzaskowskiego - oceniła w rozmowie z Onetem Justyna Glusman, kandydatka na prezydent Warszawy koalicji ruchów miejskich, skupionych wokół stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Źródło: www.rp.pl

IPN wrócił w okolice Łambinowic. Wznowiono poszukiwania miejsca pochówku żołnierzy Bartka

Dodano: 16.10.2018 10:20 | 6 odsłon | 0 komentarzy


Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej wznowiło prace na terenie dawnego majątku Scharfenberg w gminie Łambinowice. Historycy poszukują miejsca pochówku żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Henryka Flame ps. 'Bartek', zamordowanych w 1946 r. w ramach operacji 'Lawina'.Ostatni raz archeolodzy pracowali tu w kwietniu. W ziemi znaleziono m.in. kilka artefaktów żołnierskich - nieśmiertelniki, fragmenty umundurowania typu Battledress wraz z guzikami oraz amunicję. Wcześniej na terenie dawnego majątku Scharfenberg w zasypanej ziemią studni badacze natrafili również na części ludzkiego szkieletu. Prowadzący prace prof. Krzysztof Szwagrzyk mówił wówczas reporterce Radia Opole, że ekipa będzie kontynuowała działania do skutku. - Zwłaszcza, że jesteśmy bardzo blisko. Tu wymordowano pierwszą grupę partyzantów z oddziału 'Bartka'. Co do tego, nie mamy wątpliwości. Poszukujemy jeszcze w związku z tym około trzydziestu osób, a także brakujących elementów z odnalezionych już kilka lat temu szkieletów - mówił profesor Krzysztof Szwagrzyk. Prace zaplanowano do 26 października.

Tagi: Opole, IPN
Źródło: radio.opole.pl

Stanisław Kukuczka, Polak zabity przez Stasi

Dodano: 15.10.2018 19:38 | 6 odsłon | 0 komentarzy

Pion śledczy IPN w Poznaniu chce wyjaśnić okoliczności zabójstwa Stanisława Kukuczki. Został on zastrzelony w Berlinie przy próbie przekroczenia granicy.

Źródło: www.rp.pl

Warszawa: IPN odnalazł szczątki ofiar w dawnym więzieniu na Mokotowie

Dodano: 15.10.2018 15:02 | 6 odsłon | 0 komentarzy


Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli kolejne szczątki ofiar zbrodni totalitaryzmu na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. W sumie na tyłach więziennego szpitala badacze Instytutu ujawnili kilkanaście jam grobowych.

Źródło: fakty.interia.pl

Starsze wiadomości »
reklama
Kontakt z nami